CRM, ERP, BigData, Cloud?

Zastanawiając się czego tak naprawdę potrzebuje nasza firma – ERP czy CRM, BigData czy Cloud, a może innowacyjnej kompilacji „czegoś pomiędzy” – dochodzimy do etapu, gdzie zauważamy, że nie jesteśmy jeszcze mentalnie gotowi na zmianę. Nie są gotowi zarówno menadżerowie jak i pracownicy najniższego szczebla, a zarząd strategicznie wybiega dwa zakręty dalej chcąc usprawnić procesy, poprawić efektywność sprzedaży jednocześnie nadal optymalizując koszty.

Jest to kluczowy moment dla rozwoju firmy. W którym warto skorzystać z wiedzy dostępnej na rynku, i zgłosić się do doświadczonego we wprowadzaniu zmian eksperta, który przygotuje plan działania oparty na wewnętrznych potrzebach, zapozna się z doświadczeniami pracowników, pozna założenia i przeanalizuje możliwości i cele biznesowe przedsiębiorstwa.

Przygotowując i wprowadzając każdą zmianę – innowację, technologię czy system,- warto przyjrzeć się tematowi na kilku kluczowych płaszczyznach: ludzi, procesów, i informacji. Szersza perspektywa pozwala odpowiednio dobrać zespoły projektowe, które będą aktywnie korzystać i czerpać zyski ze zmiany, a także rozpatrywać wybór systemu we wszystkich kategoriach inwestycyjnych np. ustawiać bieżące procesy na nowe tory i nowe możliwości, a nie powielać „analogowych” schematów w cyfrowym świecie. Nie do przecenienia są także korzyści w sferze „informacji” – na tym etapie otrzymamy receptę jak nie generować niepotrzebnych danych, jak analizować bieżące, jak nie tracić czasu i pieniędzy na papierologię i zbędny szum informacyjny.

Niestety nader często bywa tak, że za zwiększeniem przychodów, czy obniżeniem kosztów nie idzie większy zysk.

Warto zawczasu przygotować firmę na zmiany i to na wszystkich szczeblach i płaszczyznach. Błędem jest sądzenie, że nowy system IT to zagadnienie jedynie dla działu informatycznego. Naturalny opór i strach przed nieznanym, brak wytłumaczenia znaczenia zaangażowania managerów i pracowników, bez nakreślenia korzyści i wspólnych celów, bez odpowiedniej motywacji – projekt może zakończyć się niepowodzeniem, o czym ostrzega profesor John Kotter „Leading Change: Why transformation efforts fail” HBR 1/2007 https://hbr.org/2007/01/leading-change-why-transformation-efforts-fail

Doświadczony konsultant w tej materii nie tylko przygotuje zespoły, menadżerów do innowacji czy zmian, odegra również kluczową rolę w absorbcji negatywnych emocji związanych z jej wprowadzaniem.

 

Jak przygotować firmę na kluczowe zmiany?

Tym tematem z racji podzielenia artykułu na bardziej optymalne do czytania części zajęliśmy się tutaj. Można w międzyczasie odetchnąć na sekundę, zrobić kilka ćwiczeń relaksacyjnych, wprowadzanie zmian rodzi spore „turbulencję w strefie komfortu”.

#zarządzanie dla opornych – Bob Nelson, Peter Economy #digitaltransformation

A photo posted by Marcin Orocz (@marcinorocz) on