Site icon podnoszenie efektywności pracy | orocz.com

Pivot

pivot

pivot - sketchnote opracowała Hanna Germanek

Czy wiedzieliście, że YouTube zaczynał jako portal randkowy, Twitter był serwisem z podcastami, a Slack grą o nazwie Glitch?Jak to się stało, że dziś znamy je z zupełnie innej strony? Po prostu dokonały pivotu (zwrotu).

Czy wy też zgadzacie się ze stwierdzeniem, że jedyną stałą w życiu firmy jest zmiana? Dzisiaj już niczego nie możemy traktować jako pewnik. Należy być elastycznym i otwartym na modyfikacje. Dzięki obserwacji i dostosowywaniu się można zajść o wiele dalej niż trzymając się kurczowo początkowych założeń. Biznes doskonale zdaje sobie z tego sprawę i jest pełen przykładów przedsiębiorstw, które dokonały pivotu. Czyli dokładnie czego?

Czym jest pivot – marketingowe słowo 2020 roku?

Można powiedzieć, że jest reagowaniem na potrzeby rynku.
Według Erica Riesa (autora książki „Metoda Lean Startup. Wykorzystaj innowacyjne narzędzia i stwórz firmę, która zdobędzie rynek„) i Steve’a Blanka (uhonorowany przez Harvard Business Review „One of 12 Masters of Innovation”), propagatorów tej metody,

pivot oznacza zmianę strategii firmy bez zmiany jej wizji, która dokonuje się, gdy początkowe założenia nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Jak możemy to osiągnąć?

Poprzez zmianę jednego lub więcej segmentów modelu biznesowego. Może to być przykładowo grupa docelowa, z którą nie trafiliśmy – dokładnie tak jak w przypadku Snapchata, który okazał się użyteczny nie jak początkowo zakładano dla studentów, a dla nastolatków.
Dzisiaj określenie pivot nie jest używane wyłącznie w odniesieniu do start-upów, ale szerzej do biznesu i nie tylko.

Jakie mamy rodzaje pivotów?

To tylko kilka z naprawdę licznych rodzajów pivotów.

O “zwrocie” warto pamiętać dokonując audytu w swojej firmie. Pozwala to zrewidować nasze początkowe założenia, które często bywają mylne.
Ważne jest, aby pivotowanie nie opierało się na domysłach, czy opiniach paru osób. Musimy wiedzieć co konkretnie ma przynieść dokonywana zmiana – zwiększenie przychodów, skuteczniejszą komunikację z klientami, lepsze przystosowanie produktu lub usługi do rynku. Firmy, które dobrze działają, to te posiadające umiejętność dostosowywania się, obserwacji zachowań klientów. Funkcjonowanie, tych które pozostają “ślepe” najczęściej nie kończy się happy endem. Trzeba być wrażliwym na rzeczywiste problemy klientów oraz te, o których jeszcze sami nie wiedzą.

Podsumowanie

Podsumowując, jedyną stałą w życiu firmy jest zmiana, co wszyscy przedsiębiorcy, menedżerowie czy dyrektorzy muszą mieć na uwadze jeśli chcą utrzymać się na powierzchni. Inaczej firma w wyścigu o atencję klienta pozostanie daleko w tyle.

Pojęcie Pivot | Opracowała i przygotowała sketchnote: Hanna Germanek

Pivot jest też często używanym pojęciem przy omawianiu Cyfrowych Transformacji, jako etapu przejścia w proces nieustannego usprawniania modeli biznesowych, podejścia do sprzedaży, marketingu, organizacji zadań i procedur w firmie.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronach:

  1. https://grzegorzmiecznikowski.pl/pivot-nie-tylko-dla-biznesu/
  2. https://startupakademia.pl/2016/02/08/10-rodzajow-pivotow-i-kiedy-pivotowac/
  3. https://www.davinci-studio.com/pl/faq-pivotowania/
  4. https://goodpoint.blog/pivotowanie-umiejetnosc-przetrwania-zarzadzac-firma-zeby-dopasowac-sie-zmieniajacego-sie-sposobu-zarzadzania/

Exit mobile version