8 lipca 2021 Marcin Orocz

Cyfrowa transformacja

zmienianie siebie

warsztaty biznesowe | cyfrowa transformacja

Cyfrowa Transformacja, to nie tylko wprowadzanie nowych technologi do firmy. To nie wymyślne terminy jak chmura, AI, machine learning czy agile.

Cyfrowa Transformacja to przemyślana zmiana modelu biznesowego by radzić sobie w szybko zmieniającym się środowisku. To odpowiedzialne przywództwo, pomagające osiągnąć wyznaczony cel.
Jak przeprowadzić skuteczną Cyfrową Transformację? – Nie da się!
Cyfrowa Transformacja, to przejście na ścieżkę nieustannej zmiany. Zmieniamy produkt, usługę, podejście do sprzedaży, marketingu, zmieniamy się dla Klienta, dla naszych Pracowników, Rodziny, dla Siebie.
Można skupić się na twardych procesach jak produkcja, zatrudnianie, księgowanie faktur, można przejść przez te kreatywne jak tworzenie nowej koncepcji komunikacji marketingowej nowej usługi. Ważne jest aby odpowiednio zbudować komunikację pomiędzy ludźmi, którzy w tych procesach funkcjonują, uprościć relacje i budować zaufanie, które pozwoli na wprowadzanie kolejnych etapów transformacji.

1. Oddech i perspektywa

Na początku trzeba odciąć się na chwilę od ogarniającej nas rzeczywistości, szumu informacyjnego, danych i nabrać dystansu. Zostać żyrafą czy dinozaurem.

2. Wyglądać fali.

Jak surferzy zacznij przyglądać się jak faluje ocean i wypatruj najlepszej fali. Spojrzeć na przyszłość jak na coś niestabilnego i nieustająco się zmieniającego i zastanowić się jak z tego korzystać, jak obracać okoliczności na korzyści.

3. Ćwiczyć, próbować, sprawdzać siebie.

Nie chować pomysłów do szuflady tylko eksperymentować, sprawdzać pomysły i modele biznesowe. Zderzać koncepcje z realnym klientem, robić próby i badania.

4. Obrać właściwy kierunek.

Umieć podjąć właściwą decyzję w odpowiednim momencie. Skupić się na tym co chcesz osiągnąć i nie rozmieniać się na drobne. Zawalczyć o to co właściwe, obrane w strategii, spisane w wizji i poparte wartościami.

5. Odpowiedzialnie przewodzić.

Bycie liderem w branży, na rynku, w swoim dziale to odpowiedzialność, którą na barki biorą najlepsi. Podążanie na przedzie wymaga odwagi i dyscypliny – zahartowania. Utrzymanie się na fali to połączenie równowagi, siły, koncentracji i szczypty brawury.

6. Umieć się wycofać.

Tak dowodzić organizacją, by móc w każdej chwili się z podjętych inicjatyw wycofać. Wybrać nowy kierunek, nowy cel, dokonać zwrotu. Odciąć pępowinę gdy nasze biznesowe dziecko staje się samodzielne. Umieć przekazać ster i zacząć drogę od nowa, w nieznane.
, ,