22 czerwca 2021 Marcin Orocz

Feedforward, feed forward

rozmowa motywacyjna z projekcją przyszłości

komunikacja w zespole to podstawa

Feedforward, feed forward jeszcze nikt nie wymyślił polskiego odpowiednika do tego pojęcia. Rozmowa motywacyjna z projekcją przyszłości – trochę zbyt skomplikowane.

Dla mnie #feedforward to ćwiczenie grupowe, którego celem jest dostarczenie uczestnikom sugestii na przyszłość i pomoc w osiągnięciu pozytywnej zmiany wybranych przez nich zachowań.

Ćwiczenie ma podnieść skuteczność i wydajność, może też sprawić, że życie stanie się o wiele przyjemniejsze – tyle założenia.

Przekazując informacje zwrotne, często mimo szczerych chęci dotykamy wrażliwych strun naszego rozmówcy i narażamy się, że zostanie to odebrane osobiście, a nie jako konstruktywna krytyka.

Rozmowa motywacyjna typu feedforward ma dać naszemu rozmówcy poczucie, że pracujemy nad tym co się może wydarzyć w przyszłości, ma dać argumenty do zmiany, która ma się dopiero wydarzyć albo dotyczyć pożądanych zachowań – pracujemy nad możliwościami, nie rozpatrujemy co zostało zrobione nie tak.

Polecam ten sposób przekazywania konstruktywnej krytyki zwłaszcza w rozmowie z przełożonymi, oni zwykle bardzo osobiście odbierają krytykę i często łatwo można przekroczyć cienką czerwoną linię.

W trakcie pracy nad nowym pomysłem i możliwościami, do których chcemy z zespołem dążyć, można też liczyć na większe zaangażowanie uczestników ćwiczenia. Jest szansa, że będą słuchać bardziej niż w przypadku kolejnego „kazania”.

#manager #feedback #motywacja #komunikacja

, ,
%d bloggers like this: