Przygotowując swoją organizację, w tym pracowników do pracy w postpandemicznej rzeczywistości warto przemyśleć kilka pytań, opracowanych przez Curtis L. Odom dla MIT Sloan Review.
Jaki jest nowy kierunek mojej organizacji?
Warto to przemyśleć i sprawdzić czy firma dla której pracuje potrzebuje zmiany – pivotu? Dlatego warto odłożyć poradniki, blogi i nawet to streszczenie artykułu i zastanowić się – gdzie idziemy dalej?
Jeżeli to nam się uda określić, możemy się zastanowić nad kolejnym pytaniem:
Czy mamy odpowiednich liderów, którzy będą nami przewodzić?
Jak ważne jest wartościowe przywództwo doświadczamy na codzień, w trakcie pivota (zmiany, zwrotu kierunku działania) dobry lider ma szczególną role. Powinien być kompetentnym komunikatorem zmiany, wymagającym egzekutorem zmian strategii, szukającymi niedociągnięć i wskazujący pola do poprawy. Szczególnie pożądane cechy lidera w okresie zmiany wg Odoma to:
1. Analiza strukturalna. Struktura organizacyjna od dawna podlega władzy wykonawczej. Liderzy niższego, a nawet średniego szczebla rzadko znajdują się z autorytetem lub perspektywą potrzebną do zmiany podstawowej struktury ich organizacji. Teraz, w czasach fluktuacji, kiedy pracownicy mogą pracować w nowych lokalizacjach lub na nowych stanowiskach, wszyscy liderzy muszą mieć oczy otwarte i rekomendować zmiany w strukturze organizacji, które mogą prowadzić do większej wydajności.
2. Uzasadnienie zmiany. Zmiana może być przerażająca, a zarówno większe, jak i mniejsze zmiany w organizacji mają moc wywoływania strachu i frustracji u pracowników, którzy mogą czuć się pominięci w procesie. Liderzy muszą skontekstualizować te zmiany i skupić się na celu. Umieć wyjaśnić dlaczego, a nie tylko jak.
3. Budowanie relacji. Utrzymywanie poczucia wspólnoty i rozwijanie relacji w całej organizacji podnosi morale i pozwala utrzymać motywację do wprowadzania zmian. Najlepsi liderzy starają się aby komunikacja między nimi, a zespołem była otwarta; pomagają w tym silne relacje zbudowane na zaufaniu i wzajemnym zrozumieniu – inkluzja.
4. Empatia. Przekwalifikowanie pracowników było wyzwaniem jeszcze przed pandemią. Czas i wysiłek wymagany przez pracownika do zdobycia nowego zestawu umiejętności (często kosztem tego, nad którym już osiągnął mistrzostwo) może być uciążliwy i wyczerpujący. Dodaj do tego fakt, że może wystąpić konflikt, jeśli ludzie na niektórych stanowiskach będą mogli kontynuować pracę poza siedzibą firmy, podczas gdy inni będą musieli wrócić do działań w biurze. Dobrzy liderzy będą słuchać i starać się współpracować z pracownikami. Pandemia wywróciła świat do góry nogami ponad rok temu, a odwrócenie go na właściwą stronę może być równie stresujące. Poświęcenie czasu na wysłuchanie powodów i uzasadnienia obaw pracowników dotyczących nadchodzących zmian w organizacji i ich stanowiskach jest sposobem, w jaki liderzy wykazują empatię i autentyczną troskę o swoich ludzi.
5. Osobista odporność. Bycie liderem i pomocną obecnością poprzez utrzymywanie kontaktu i optymizmu pracowników jest nie tylko wyzwaniem, ale także pozostawia niewiele miejsca na osobistą równowagę. Liderzy również muszą dbać o siebie. Utrzymuj zrównoważony harmonogram pomimo wzrostu liczby wirtualnych spotkań. Zarządzaj czasem przeznaczonym na współpracę, planowanie i produkcję, wyznaczając granice między pracą a życiem osobistym. Aktywna praca na rzecz równowagi pomoże liderom pozostać w gotowości by pomagać pracownikom.
Więcej w artykule:
Why Pivoting People Is a Strategic Priority
To best prepare their organizations and workforces for post-pandemic changes, leaders should think through a set of critical questions.
Curtis L. Odom and Charn P. McAllister
June 24, 2021 MIT Sloan Management Review