7 lipca 2021 Marcin Orocz

Zacznij od Dlaczego

Jak wielcy liderzy inspirują innych do działania. Simon Sinek

Dlaczego? Jak? Co? Ta niewielka myśl wyjaśnia dlaczego niektóre organizacje i niektórzy przywódcy są w stanie inspirować podczas gdy inni nie są.

Simon Sinek ma prosty lecz skuteczny model dla inspirującego przywództwa, mający swój początek w teorii złotego kręgu i pytania „dlaczego?” Jako przykład przytacza firmę Apple, Martina Luther Kinga oraz braci Wright — a jako kontrapunkt firmę TiVo, która (do momentu niedawnego zwycięstwa w sądzie, które potroiło cenę jej akcji) zmagała się z trudnościami.

 • Autor

  Simon Sinek

 • Tytuł

  Zaczynaj od dlaczego.
  Jak wielcy liderzy inspirują innych do działania

 • Wydawnictwo

  Onepress 2019

 • Kup teraz

  Empik.com

Recenzja

2021-06-21

Zrób to inaczej niż inni

Każdy człowiek i każda organizacja mogą wyjaśnić, CO robią. Niektórzy z nas potrafią pokazać, CZYM różnią się od innych. Jednak tylko nieliczni są w stanie jasno wyartykułować, DLACZEGO robią to, co robią. DLACZEGO nie ma nic wspólnego z finansami i zyskami. DLACZEGO jest tym, co inspiruje Ciebie i Twoje otoczenie.

Otwórz tę książkę i odnajdź samą kwintesencję inspiracji. Przewróć kilka stron i poznaj prosty wzór, sposób myślenia, działania i komunikowania się, dzięki któremu przywódcy są w stanie skutecznie zainspirować swoje otoczenie. Wczytaj się w historie Martina Luthera Kinga juniora czy Steve’a Jobsa i przekonaj się, że wszyscy liderzy, którzy kogokolwiek inspirują, myślą, działają i komunikują się z innymi z pominięciem ogólnodostępnych schematów.

Każdy z nas może zdobyć tę umiejętność. Przy odrobinie dyscypliny każdy lider lub organizacja mogą skutecznie oddziaływać na innych. Przeczytaj wszystkie porywające opowieści i naucz się być skutecznym przywódcą. Przyciągnij do siebie ludzi i trwale zmień oblicze biznesu. Poznaj siłę DLACZEGO!

Książka ta jest przeznaczona dla tych, którzy chcą inspirować innych i tych, którzy szukają kogoś, kto by ich zainspirował.

Marcin Orocz

orocz.com

 1. Dlaczego jako centralny punkt: Sinek kładzie nacisk na to, że skuteczni liderzy zaczynają od zrozumienia i komunikowania „dlaczego” – czyli przyczyny istnienia organizacji czy firmy. To głębsze znaczenie i cel są bardziej inspirujące niż same produkty czy usługi. Współczesny lider powinien zastanowić się nad sensem istnienia swojej organizacji i przekazywaniem tego sensu innym.
 2. Inspiracja jako klucz do zaangażowania: Koncepcja „dlaczego” ma na celu inspirację zarówno pracowników, jak i klientów. Liderzy, którzy potrafią jasno komunikować swoje wartości i cele, budują więź emocjonalną, co prowadzi do większego zaangażowania i lojalności.
 3. Zrozumienie procesu myślowego konsumentów: Sinek podkreśla, że konsumenci nie kupują to, co robisz, ale dlaczego to robisz. Liderzy powinni zrozumieć, że skupienie na wartościach i motywacjach klientów jest kluczowe dla sukcesu. Współczesny lider powinien więc być wrażliwy na potrzeby i oczekiwania swoich klientów.
 4. Budowanie kultury organizacyjnej: Koncepcja Sineka ma również zastosowanie w budowaniu kultury organizacyjnej. Zrozumienie wspólnego „dlaczego” pomaga w tworzeniu zgranego zespołu, który identyfikuje się z misją firmy i jest gotów bardziej zaangażować się w jej realizację.
 5. Wspieranie innowacji: Kładąc nacisk na „dlaczego,” liderzy mogą również wspierać innowacje. Zrozumienie głębszego celu pozwala na elastyczne myślenie i dostosowywanie strategii do zmieniających się warunków rynkowych, a także przekonywanie zespołu do podejmowania ryzyka.
 6. Kontynuowanie procesu uczenia się: Koncepcja „Zaczynaj od dlaczego” zachęca do ciągłego pytania o sens i rozwoju. Liderzy powinni być gotowi na adaptację swojej wizji i strategii w miarę jak sytuacja się zmienia, utrzymując jednak spójność wokół głównego celu.
 7. Zbudowanie zaufania: Jasne zdefiniowanie „dlaczego” pomaga budować zaufanie zarówno wśród pracowników, jak i klientów. Ludzie ufają liderom, którzy są autentyczni, jasno komunikują swoje intencje i działają zgodnie z nimi.

Wnioski płynące z książki „Zaczynaj od dlaczego” pomagają współczesnym liderom lepiej zrozumieć istotę ich roli i skoncentrować się na elementach, które naprawdę napędzają sukces organizacji.

,