18 sierpnia 2021 Marcin Orocz

9 ról dobrego Lidera

Jak z kierownika stałem się liderem

9 ról dobrego lidera wg Marcina Orocza

Parę lat temu można byłoby odpowiedzieć na pytanie co cechuje dobrego Kierownika -jednym słowem: SKUTECZNOŚĆ.
Rankingi Prezesów, Managerów prześcigały się w publikowaniu jakie wyniki dany osiągnął ile obrotu wygenerowała więcej firma pod rządami, co zostało osiągnięte finansowo wdrażając nową technologię czy projekt. Wskaźniki, mierniki, kluczowe punkty udowadniające skuteczność.

Obecnie wymaga się bycia nie tyle skutecznym ale również co o wiele trudniejsze bycia Liderem, w dodatku Dobrym Liderem. Bo nikt nie chce przeciętnego, słabego, no może gdyby to był taki Lider Heros, który pociągnie wszystkich do realizacji niemożliwego, gdzieś tam tacy są, może nawet kilku na swojej drodze spotkałem. Jednak nawet Lider Heros, Wódz nad Wodzami, miał większość wymienionych poniżej cech albo umiał/a wejść w te role.

Lider Projektu powinien posiadać umiejętność wchodzenia w role, by osiągać wyznaczone cele, czy zrealizować powierzony mu/jej projekt, przeprowadzić firmę przez zmianę.

Rola:

  1. Architekt – umiejętność zdefiniowania, zrozumienia, przekazania wizji, misji, wartości i jasno celów, które w ramach projektu zespół ma osiągnąć.

  2. Planista – planowanie krótko i długo-terminowe w projektach jak i zarządzaniu firmą to podstawa, należy przewidzieć zagrożenia, stworzyć matrycę ryzyk i podjąć w odpowiednim czasie właściwe działania.

  3. Wykonawca – należy wymagać od siebie, dać przykład w realizacji powierzonych zadań i zaciągniętych zobowiązań wobec Sponsora Projektu czy Zespołu, wtedy można wymagać od innych, by zadania były realizowane w terminie i w określonym budżecie.

  4. Dyrygent – każdy w zespole jest inny, ma określony zestaw umiejętności, specjalizacji, inny poziom interpersonalnych zdolności. Dobry Lider potrafi stworzyć inkluzję z różnorodności, połączyć unikalne cechy poszczególnych członków zespołu, by móc zagrać jak z nut, powierzone zadania.

  5. Nauczyciel. W społeczeństwie nieustająco uczącym się, w koncepcie pracowników wiedzy, umiejętność przekazywania wiedzy, podnoszenie kompetencji zespołu w obszarach nad którymi pracuje, a przede wszystkim w zakresie komunikacji i skuteczności, to rola która jest szczególnie porządną.

  6. Sługa. Pokora w podejściu do powierzonych tematów, ludzi, pojawiających się na drodze do celu problemów. Sprawianie by członkowie czuli się częścią zespołu, by chciało im się czasami pracować ponad siły. Tworzenie atmosfery zaufania i wzajemnej pomocy.

  7. Innowator. W grupie gdzie tworzone jest poczucie zaufania, jest ogromny potencjał na innowacje, ponieważ Zespół nie boi się eksperymentować, nie boi się popełniać błędów. Każdy może wnieść coś usprawniającego do pracy w projekcie bez obawy bycia krytycznie ocenionym czy wyśmianym.

  8. Ekspert. Rozumienie procesów biznesowych, kontekstu, kultury pracy, różnorodności, emocji, osiąganych wyników. Nieustanne podnoszenie kompetencji własnych, czyni Lidera ekspertem w tym co robi.

  9. Myśliciel. Analizowania, myślenie krytyczne, szukanie możliwości rozwoju siebie i Zespołu. Uczenie się na błędach nie tylko swoich. Wyciąganie wniosków z podjętych decyzji. Ciągłe doskonalenie, czyni Dobrego Lidera.

Podejmij wyzwanie przywództwa przyszłości🚀 Przyszłość to wyzwanie, na które możesz być gotowy już dzisiaj! Podejmij wyzwanie przywództwa przyszłości i przekształć swoją karierę oraz osiągnięcia Twojego zespołu!

 

Do wszystkiego dodaję sporo dystansu do siebie i poczucie humoru, które w trudnych czasach daje promyk radości i wiarę w to, że uda się przetrwać kolejną burzę zmian.

 

 

, , , , ,