10 lipca 2023 Marcin Orocz

Bezwstydny Wyzysk

A.E. Hotchner, Paul Newman

W pogoni za wspólnym dobrem

„Są trzy zasady prowadzenia biznesu. Na szczęście nie znamy żadnej z nich”.

Recenzja

2023-07-08

Książka ta porusza kwestie związane z biznesem, etyką i filantropią, podkreślając jak można osiągać sukces i jednocześnie przyczyniać się do dobra społeczeństwa.

Paul Newman, znany amerykański aktor i filantrop, dzieli się swoimi doświadczeniami oraz spostrzeżeniami na temat prowadzenia biznesu. W książce przedstawia on koncepcję „bezwstydnego wyzysku” (shameless exploitation), która polega na wykorzystywaniu biznesu jako narzędzia do osiągania zysków, jednocześnie angażując się w działania na rzecz społeczeństwa i wspierając organizacje charytatywne.

Autorzy podkreślają, że biznes może być siłą napędową dla pozytywnych zmian społecznych. Opowiadają o swoim własnym doświadczeniu jako założyciele i właściciele firmy Newman’s Own, która specjalizuje się w produkcji i sprzedaży sosu do sałatek. Opowiada o tym, jak udało im się wykorzystać biznes w celu wspierania różnych inicjatyw charytatywnych, a jednocześnie osiągać sukces na rynku.

Książka jest swoistym wyrzutem wobec korporacji i ich modelu zarabiania pieniędzy tylko dla zysku. Newman stawia tezę, że sukces i zarabianie pieniędzy nie są nieodłącznie związane z brakiem etyki i działań pro-społecznych. Przykłada wagę do tego, jak ważne jest odpowiedzialne korzystanie z zasobów, transparentność i uczciwość w biznesie.

Autorzy przekonują czytelników, że osiąganie sukcesu nie musi oznaczać poświęcania wartości moralnych. Podkreślają, że przedsiębiorstwa powinny społecznościom, w których działają, coś zwracać. Autorzy opisują wiele konkretnych działań, które można podjąć, aby wykorzystać biznes w celu wspierania społeczności i środowiska naturalnego.

W ramach swojej opowieści, Newman podziela również anegdoty i osobiste historie związane z działaniami charytatywnymi, które podjął wraz ze swoją firmą. Przedstawia różne projekty i inicjatywy, które przyczyniły się do pomocy potrzebującym.

Inspirująca lektura dla osób zainteresowanych biznesem, etyką i filantropią. Autor udowadnia, że biznes może być nie tylko źródłem zysku, ale także narzędziem do zmiany świata na lepsze. Przykład Paula Newmana i jego firmy stanowi dowód na to, że sukces i dobro społeczne nie są ze sobą sprzeczne, lecz mogą i powinny iść w parze.

Marcin Orocz

orocz.com

,