21 marca 2023 Marcin Orocz

Bo jŏ żech je Hanys

wspieram kulturę śląską

ślabikorz elementarz

logo orocz.com

Moje logo zostało zaprojektowanie z użyciem różnej symboliki – wykorzystanie pierwszych liter nazwiska OR, stworzenie z tego oryginalności – wpisanie R do O, wyjście poza schemat i powstanie Q – jako jakość pracy, która cechuje podejście do prowadzonych przeze mnie projektów. Jest jeszcze jeden symbol R stylizowane na górniczy szyb, żebym nie zapomniał, że jestem ze Śląska. Od zawsze wspieram lokalną społeczność z której pochodzę Cielmice (nie przyznając się do Tychów), a także każda inicjatywę, która ma przybliżać ludziom język i kulturę śląską.

Cugym w przeszłość” został wyróżniony jako najlepszy projekt społeczny w województwie śląskim na olimpiadzie Zwolnieni z Teorii w 2022, w kategorii kultura, zdobywając nagrodę Srebrnego Wilka.  Finalistkami projektu są śląskie uczennice: Paulina Guguła , Zuzanna Gniewek i Laura Stencel. Dziewczyny zostały dodatkowo wyróżnione nagrodą Brązowego Wilka – za najlepszy projekt w szkole. 

Nie spoczęły na laurach, ale wzięły się ciężko do pracy tworząc kolejne opracowania słówek, promując gwarę śląską na różnych wydarzeniach angażując w to różne portale i osobistości – też jak widać dostąpiłem tego zaszczytu.

Z przyjemnością dzielę się z tym z Wami, bo jŏ żech je Hanys, prosty blondyn ze wsi – tej wyjątkowej. I jako lokalny patriota wspieram to co nasze i po naszymu.

Ostatnio dziewczyny stworzyły kolejny zestaw słówek po śląsku, a że lubię szkolić i praca przy tablicy nie jest mi obca, może zamiast dzieciaków w większości na sali szkoleniowej mam prezesów dużych firm, to ostatnio na szkoleniu zdarzyło mi się mieć sporo hanysów. I zastanawiałem się jak nazywa się po śląsku skrypt, podręcznik, elementarz w którym można znaleźć podstawowe pojęcia, już wiem Ślabikorz.

Ci co mnie znają wiedzą, że uwielbiam taniec i coś tam sobie z nogi na nogę czasami potańczę na stronie projektu znalazłem też podcast, a w nim wywiad z tancerką z zespołu ludowego „Częstochowa”, który gorąco polecam, żeby tanecznym krokiem chodzić po Śląsku. Tak Częstochowa to też Śląsk 😉

Obecnie dziewczyny pracują nad ilustrowanym słownikiem gwary śląskiej dla dzieci, przy czym mają moje ogromne wsparcie

PS. O łyżwach szlynzuchach, też napisały więc mam pełen komplet słówek.

https://www.instagram.com/p/CpGLI73oJYd/

 

,