23 listopada 2022 Marcin Orocz

HackYeah! Okiem Mentora

19-20 listopada 2022 w krakowskiej Tauron Arena odbyła się kolejna edycja hackathonu HackYeah!

Servant Leadership, pojęcie definiowane przez Blancharda w przełomowej książce przyświeca każdemu mentorowi podczas takich imprez jak hackathon. Zwłaszcza takiego, który jest największą imprezą na świecie albo chociaż do takiej aspiruje, jak krakowski HackYeah! To bardzo duże zobowiązanie i odpowiedzialność, bo od postawy Mentora zależy sukces projektu mentorowanej drużyny.

30.9-1.10.2023 w Tauron Arena Kraków | Hackyeah 2023! 

W trakcie 24 godzin ciężkiej pracy, w ekstremalnych warunkach – no może lekko przesadziłem, ale jak ktoś nie zamknął drzwi to mroźne powietrze z zewnątrz zmuszało ludzi do zakładania kurtek i czapek. Wskoczenie na hackathon po ciężkim niejednokrotnie tygodniu w pracy, studiach czy szkole, to duży wysiłek dla organizmu. Zmęczenie, niewyspanie nie służy podejmowaniu decyzji, a takich trzeba było sporo podjąć w trakcie trwającego na Tauron Arenie w Krakowie 19-20 listopada HackYeah! Ciało ogarnięte zostało poprzez dostarczanie cukrów i sporej dawki kofeiny. Rozdaliśmy z Arturem, Łukaszem i Sebastianem, prężnej załogi projektu MdI Grupy MiŚOT ponad 460 paczek żelków, kilka dużych czekolad i dziesiąt czekoladowych misiów 🙂 Misie były wszędzie, nie tylko na naszych koszulkach.

HackYeah! Kraków 2022

HackYeah! Kraków 2022

Nocne wsparcie zespołów wymagało od nas zapoznania się z treściami i założeniami innych kategorii nie tylko naszej ulubionej internet rzeczy (IoT) oczywiście na LoRaWAN, ale także less-waste, czy nawet trudnych założeń przetargów ministerialnych, sponsorowanych przez Ministerstwo Finansów, BGK cy UKNF.

Każdy uśmiech dodawał nam siły do działania, a pozytywna energia uczestników i partnerów, przy niesamowitym, dobrze zorganizowanym hackathonie przez organizatorów, wychodziła poza stadion i dopingowała nas do licznych aktywności poprawiających humor uczestników w tym biegania z lemurem (maskotką wydarzenia) w nocy po Krakowie.

Work Fun Balance

Mentor staje się liderem dla każdego z zespołów i daje energię, usuwa przeszkody, służy zespołowi, pokazuje kierunek, zadaje prowokacyjne pytania, egzekwuje, pilnując terminów, żeby nie umknęły wymagane formalizmy, pozwala też dobrze się bawić. Oprócz hojnych nagród od sponsorów do wygrania, ma to być dla młodych ludzi też dobra zabawa, o czym nie zapomnieli organizatorzy PROIDEA, prowadząca Kasia Węsierka, czy gość specjalny Szymon Szczęśniak z CodeTwo. W każdym z ich wystąpień przewijała się maksyma work-fun-balance.

Szymon Szczęśniak na HackYeah

Szymon Szczęśniak (Json) na HackYeah

Mentorowanie przede wszystkim odbywało się twarzą w twarz podczas spotkań na płycie stadionu z zespołami. Ale także online na dedykowanych kanałach discorda, gdzie też rozdawaliśmy misie (: – reprezentowanie barw partnera zobowiązuje), odpowiadali na pytania, służyli pomocą w znalezieniu huba z ethernet na usb-c, sygnału LoRaWAN, czy kropli do oczu, co jak nieskromnie uważamy przyczyniło się do szybszej reakcji uczestnika @Jatamniewiem na pytania, który wygrał konkurs wiedzy ogólnej 😉

Od 12tej w niedzielę, po zakończeniu składania prezentacji i kodów, zespół mentorski przystąpił do oceniania złożonych projektów. Sprawdzana była część merytoryczna, założenia podane w kategorii, innowacyjność, czy efekt WOW!

Po 14-tej na scenie pojawiły się zespoły wybrane w kategoria open, które prezentowały po angielsku swoje projekty, a później odpowiadały na pytania mentorów. Po prezentacji uczestniczy mieli możliwość głosowania.

Drukowanie elementów do projektów IoT

Drukowanie elementów do projektów IoT

Wiem, że chłopaki wiedzieli, kto wygrał, ale specjalnie nie stałem z nimi z czekiem, bo chciałem żeby mnie ta niepewność poniosła tak samo jak uczestników. Wyniki naszej kategorii pokazują, że różnice w głosach były niewielkie, a każda z drużyn dostała uznanie głosujących.

Wrażenie też zrobiło, że drużyny, które zwróciły się do nas po pomoc z innych kategorii, też miały okazję się zaprezentować, a sporo z nich wygrało nagrody. Brawo Wy!

Pozytywne wibracje i rozwój.

Zebraliśmy sporo cennego doświadczenia. Dla nas był to czas na zaplanowanie działań i współpracy projektu MdI z pasjonatami obszaru IoT na przyszły rok i kolejną edycję HackYeah! Łukasz zadbał o odpowiedni formularz, który zbiera informacje o tym, na jakie wsparcie od Grupy MiŚOT w kolejnym wydarzeniu możecie liczyć. Artur już testuje czujniki, które będą udostępnione do wykorzystania w innowacyjnych projektach. Sebastian stoi przed najtrudniejszym zadaniem, jak wysoką nagrodę przyznać w otwartej kategorii IoT (Internet of Things) 😉

Zwycięska drużyna z Mołdawii w kategorii MiŚOT IoT

Zwycięska drużyna z Mołdawii w kategorii MiŚOT IoT

Dziękuję za moc pozytywnej energii, która nie pozwalała nam spać nie tylko w nocy z sobotę na niedzielę, ale także z niedzieli na poniedziałek, gdzie do późnych godzin dyskutowaliśmy o tym wydarzeniu, a w drodze z Krakowa do Warszawy przed świtem w poniedziałek z Łukaszem kończyliśmy plan działania, a wyspany Artur szykował się do powrotu.

Na kongresie PMI w Warszawie miałem okazję pochwalić wszystkich, którzy uczynili krakowską imprezę wyjątkową, a mnie pozwoliło energię z HackYeah! przekazać praktykom zarządzania projektami i zachęcić ich do bycia mentorami kolejnej edycji.

Hack…
Yeah!!!!
Marcin Orocz


Relacje i więcej zdjęć na stronie ISPortal

#hackyeah #kraków #internetofthings #IoT #miśot #mentor

, ,