21 czerwca 2021 Marcin Orocz

Zachowania Niepoprawne

Richard H. Thaler

Zachowania niepoprawne

Tworzenie ekonomii behawioralnej

„Gdybym zdarł z ludzi w Boże Narodzenie, nie przyjechaliby do mnie w marcu”.
To dobra rada dla każdej firmy zainteresowanej budowaniem grona lojalnych klientów.
Rozdział: „Co wydaje się uczciwe?”

  • Autor

    Richard H. Thaler

  • Tytuł

    Zachowania niepoprawne.
    Tworzenie ekonomii behawioralnej

  • Wydawnictwo

    Media Rodzina 2018

  • Kup teraz

    Empik.com

„Nie wiem. Wygląda mi to na problem matematyczny, a ja nie lubię problemów matematycznych”

I tak można by w najkrótszy sposób podsumować tę pozycję. Książa zapowiadała się na lekką i przyjemną, po ciekawym wstępie mimo wysiłków tłumacza w przypisach. Liczne przykłady anglosaskie i używanie terminologii ekonomicznej, mogą zniechęcić.

Recenzja

2021-06-21

Jako fan Johna Nasha i praktycznego wykorzystania jego równowagi z dużym optymizmem podszedłem do pozycji Richarda H. Thalera „Zachowania niepoprawne. Tworzenie ekonomii behawioralnej”.

Nie zawiodłem się, książka zmusiła mnie wielokrotnie, żeby coś doczytać i dowiedzieć się więcej na temat przedstawianych koncepcji czy przykładów.

Książka podzielona na części przedstawia jak ewoluowało podejście ekonomistów do ludzkich zachowań w poszczególnych latach, zaczynając od roku 1970.

Sam Autor zauważa, że nie było prosto przebić się z koncepcjami, które komplikowały i rozbudowywały wypracowane przez lata proste modele finansowe. Modele, które opisywały jak powinien zachowywać się poprawny człowiek na rynkach finansowych, jak powinien dokonywać „prawidłowych” decyzji zakupowych. Niestety rzeczywistość pokazała, że nie wszystko jest takie proste, sprytni ekonomiści, jak coś nie pasowało do modelu spychali te anomalie na margines dopuszczalnych błędów.

Behawioralne podejście, opisanie niepoprawnych zachowań konsumenckich wymagało wielu badań i dostrajania ich na bazie obserwacji tysięcy, a nawet milionów konsumentów, głównie na rynku amerykańskim. Stąd w książce liczne przykłady Wallmarta, drużyn koszykówki czy futbolu amerykańskiego, pojawia się znany nam Uber, iPhone czy Whitney Houston.

Książka jest wymagająca, podstawa wiedzy o rynkach, ekonomii, statystyce pomaga w lekturze. Pewne skróty myślowe użyte przez autora skierowane do studentów ekonomii uczelni anglosaskich, mogą być męczące dla polskiego czytelnika. Mnie zmotywowały do poszukiwania i poszerzenia swojej wiedzy.

Główne przesłanie, które zamierzam wykorzystać w obecnych i przyszłych projektach to oparcie ekonomii (a w szczególności modeli biznesowych produktów i usług) na faktach, a to wiążę się ze zbieraniem danych, co wymaga przeprowadzenia licznych „eksperymentów terenowych”.

Richard H. Thaler umiejętnie wyłapuje to co nas motywuje do podejmowania decyzji i jak w swoich zachowaniach jesteśmy dalecy od poprawności, której oczekiwaliby od nas analitycy, na bazie zebranych danych w swoich eksperymentach jest w stanie przedstawić modele, które opisują jak skomplikowani i nielogiczni jesteśmy jako nabywcy i uczestnicy rynku. Sztuczna Inteligencja będzie miała trochę pracy by nas rozpracować 😉

Marcin Orocz

orocz.com

,