7 maja 2023 Marcin Orocz

XI edycja Project Management Session

13-14 maja 2023 Wrocław

wrocławski krasnal przed budynkiem B4 Politechniki Wrocławskiej

Manipulacja zespołem, presja, mobbing i zmuszanie do działania w zarządzaniu projektami.

Warsztat był o tej drugiej stronie mocy, czyli Zarządzanie zespołami IT z użyciem technik:

 • uważności,
 • empatycznego słuchania
 • i pozytywnego motywowania,
 • jak prowadzić projekt by uniknąć wypalenia
 • i osiągnąć sukces nie stosując nieetycznych metod.

Prezentacja z notatkami do slajdów do pobrania na końcu artykułu.

Podczas warsztatów zostały omówione następujące techniki manipulacji z przykładami (w notatkach do prezentacji jest ich wymienione więcej):

  1. Manipulacja perswazyjna: charyzmatyczni liderzy często posiadają umiejętność przekonywania innych do swojego punktu widzenia. Mogą stosować retorykę, używać chwytliwych fraz, stosować argumenty emocjonalne i manipulować faktami w celu wpływania na przekonania i decyzje innych.
  2. Manipulacja logo działa na zasadzie przeniesienia pozytywnego wizerunku i reputacji danego logotypu na osobę lub ofertę manipulatora. Klienci mogą odnosić się do tych znanych logotypów jako symboli zaufania i wiarygodności, co może skłonić ich do pozytywnego postrzegania mówcy lub jego oferty.

  3. Wykorzystywanie autorytetu i uzyskanie efektu aureoli: Jeśli sprzedawca posiada wysoką wiarygodność, reputację lub autorytet w danej dziedzinie, może to wpływać na ogólne postrzeganie prezentowanej oferty. Klienci mogą przypisywać większą wartość i zaufanie do całej prezentacji na podstawie pozytywnego wrażenia, jakie mają wobec samego sprzedawcy.
  4. Wyolbrzymianie korzyści: Manipulator może przedstawiać korzyści związane z danym produktem, usługą lub ideą w sposób znacznie bardziej atrakcyjny i korzystny, niż jest to w rzeczywistości. Może używać hiperboli, przesadnych twierdzeń i obietnic, które mają na celu wywołanie emocjonalnej reakcji i przekonanie czytelnika do podjęcia określonej akcji.

Po zaprezentowaniu kilku technik, przyszedł czas na zatrzymanie tego szalonego pędu i przewartościowanie zasad panujących na projekcie:

Czasami przychodzi nam do głowy, że moglibyśmy wieść lepsze życie, przewartościować listy zobowiązań i grafiki, aby móc wreszcie odetchnąć. Ale odrzucamy tę myśl jako daremną, gdy tylko się pojawi. W końcu ten szalony pośpiech to nieodłączny element prawdziwego świata, mówimy sobie. Godzimy się nań ponuro, tak samo jak ludzie w represyjnych społeczeństwach godzą się na brak wolności. Przecież wszyscy tak żyją, pędząc i prześlizgując się przez kolejne dni. – William Powers Wyloguj się do życia

Została zaprezentowane technika z zestawu ćwiczeń uważności – świadome oddychanie.

  • Uważność, to praktyka skupienia uwagi na teraźniejszym momencie, bez osądzania czy oceniania. Istnieje wiele technik ćwiczenia uważności, które mogą być stosowane w celu rozwijania świadomości i obecności w codziennym życiu.
  • Świadome oddychanie: Skoncentruj się na oddechu, obserwując jego naturalny ruch w ciele. Możesz skupić się na wdechu i wydechu, na odczuciach związanych z oddychaniem w nosie lub w brzuchu. Gdy zauważysz, że myśli odbiegają, delikatnie wróć do świadomości oddechu i skoncentruj się na tym jak powietrze wypełnia Twoje płuca i przepływa przez Twoje ciało.

Przeprowadzone zostały dwa ćwiczenia dotyczące empatycznego słuchania, a jest to umiejętność skupienia się na drugiej osobie, jej słowach, emocjach i doświadczeniach, wyrażając pełne zainteresowanie i współczucie. Obejmuje ono nie tylko słyszenie, ale również zrozumienie, akceptację i reagowanie w sposób empatyczny. Poprzez:

  • Skupienie uwagi: Koncentruj się na rozmówcy, odwracając uwagę od własnych myśli i zmartwień. Wyłącz wszelkie zakłócenia, takie jak telefony komórkowe czy inne rozpraszacze, i skoncentruj się na słuchaniu.
  • Nieocenianie i brak przerywania: Unikaj oceniania lub krytykowania rozmówcy. Pozwól mu skończyć wypowiedź, nie przerywaj i nie zaczynaj planować swojej odpowiedzi zbyt wcześnie.
  • Okazywanie zainteresowania: Wyrażaj zainteresowanie rozmówcą poprzez niewerbalne sygnały, takie jak kontakt wzrokowy, kiwanie głową, uśmiech czy odgłosy potwierdzające, które pokazują, że słuchasz uważnie i jesteś zaangażowany w rozmowę.
  • Zadawanie pytań: Stawiaj pytania, które pomagają zrozumieć głębsze aspekty tego, co mówi rozmówca. Pytania otwarte, które wymagają rozważania i dłuższych odpowiedzi, mogą pomóc w pogłębianiu rozmowy i wyrażaniu zainteresowania drugą osobą.
  • Wykazywanie empatii: Wsłuchuj się w emocje, które rozmówca wyraża, i odzwierciedlaj je, aby pokazać zrozumienie i empatię. Wyraźne potwierdzenie emocji drugiej osoby może pomóc w budowaniu więzi i zaufania.
  • Unikanie skupiania się na sobie: Unikaj przekierowywania rozmowy na siebie i swoje doświadczenia. Skup się na słuchaniu drugiej osoby i dawaniu jej przestrzeni do wyrażania siebie.

Aktywne, empatyczne słuchanie jest kluczową umiejętnością w budowaniu zdrowych relacji, rozwijaniu porozumienia i budowaniu zaufania. Daje drugiej osobie poczucie, że jest naprawdę słuchana i doceniana, co prowadzi do głębszej i bardziej satysfakcjonującej komunikacji.

Przedstawione zostały koncepcje motywowania do pracy, działania, odkrywania sensu życia, misji i pasji dającej szczęście i samorealizację:

  • Ikigai jest koncepcją pochodzącą z japońskiej kultury, która odnosi się do „powodu bycia” lub „sensu życia”. To pojęcie obejmuje połączenie czterech kluczowych elementów: pasji, misji, zawodu i potrzeb społecznych. 

  • Management 3.0 to podejście do zarządzania oparte na zasadach elastyczności, współpracy i zaangażowania pracowników. Koncepcja ta została stworzona przez Jurgena Appelo i skupia się na tworzeniu środowiska pracy, które stymuluje innowacyjność, efektywność i zadowolenie pracowników.

Nakreślono dlaczego wyznaczanie celu i trzymanie się planu w zarządzaniu projektami jest takie istotne. Równie istotne jest elastyczne podejście i gotowość do dostosowywania się do zmieniających się warunków. W trakcie realizacji projektu mogą pojawić się nowe informacje, problemy czy zmiany priorytetów, dlatego warto mieć elastyczność w dostosowywaniu celów i planu w celu osiągnięcia sukcesu projektu.

Dlaczego na projekcie należy zwracać na zagrożenia płynące z multitaskingu i prokrastynacji. Jakie zagrożenia to niesie i ryzyka z opóźnieniem albo nie zrealizowaniem projektu. Jakim dodatkowym stresorem dla członków projektów są rozpraszanie energii i odkładanie realizacji działań, czy podejmowania inicjatyw.

Praca Kierownika Projektu czy SCRUM Mastera jest wymagająca emocjonalnie, obciążająca psychicznie może prowadzić do chronicznego stresu. Nadmiar obowiązków, niewłaściwe zarządzanie czasem i napiety harmonogram pracy mogą przyczynić się do wypalenia zawodowego. Ważne jest, aby rozpoznać i szybko reagować na sygnały wypalenia zawodowego, takie jak chroniczne zmęczenie, cynizm, zmniejszona produktywność i utrata zainteresowania pracą. Dbanie o równowagę między pracą a życiem prywatnym, budowanie wsparcia społecznego i dbanie o rozwój zawodowy mogą pomóc w zapobieganiu wypaleniu zawodowemu.

Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne, poukładaj swoje życie, plany, ustaw cele, zanim zaczniesz zarządzać powierzonymi ludźmi czy projektami.

Hartuję ludzi i pomagam i przygotować się na to co ich czeka w trudnej roli kierownika projektu.

> Manipulacje a zarządzanie projektami < prezentacja z notatkami prowadzącego do pobrania.

Jeżeli moje warsztaty pomogły Ci życiowo czy zawodowo, chętnie się z Tobą napiję kawy i posłucham Twojej historii.

Dla tych co wolą wirtualnie też jest możliwość 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Project Management Group to koło naukowe powstałe z inicjatywy grupy ambitnych studentów Politechniki Wrocławskiej

Koło naukowe Project Management Group zorganizowało XI edycję Project Management Session.

PM Session to coroczna konferencja o tematyce zarządzania projektami, w której biorą udział wykwalifikowani, doświadczeni prelegenci – ludzie świata biznesu, managementu oraz IT. Wydarzenie to skierowane jest zarówno do początkujących jak i doświadczonych project managerów. Konferencja organizowana jest w formie prelekcji oraz warsztatów, na których każdy aspirujący PM znajdzie coś dla siebie. Naszą misją jest zrzeszanie oraz kształcenie nowego pokolenia kompetentnych, motywujących, skutecznych menedżerów, liderów i przywódców.
Wszystkim uczestnikom PM Session zapewniamy certyfikat udziału. 📃

🗓️ Kiedy? 13-14 maja 2023
📌 Gdzie? ul. Łukasiewicza 5 50-371 Wrocław bud. B-4 Politechnika Wrocławska

Harmonogram zajęć 

13 maja w sobotę rano we Wrocławiu, Marcin Orocz miał przyjemność wzbudzać pozytywne emocje i uczyć o odpowiedzialności za dobrostan psychiczny zespołów na warsztatach dla młodych liderów projektów. Zanim jednak rozpoczął się wykład była okazja na krótki spacer po Wrocławiu i zrobienie kilku ciekawych zdjęć.

, , , , , ,
%d bloggers like this: