15 listopada 2017 Marcin Orocz

Wyzwanie HR na 2018: produktywność

jabłka dożynki Cielmice #produktywność

Josh Bersin od 20 lat analizuje rynek rozwiązań technologicznych w obszarze szeroko pojętego HR. W najnowszym raporcie Deloitte „HR Technology Disruptions for 2018” (link na końcu), opisuje 10 dużych zmian, które nas czekają w najbliższym czasie, poniżej krótkie streszczenie (1 111 wyrazów na ok. 6 minut czytania)

1) Od „automatyzacji” do „produktywności”

W raporcie High-Impact HR (HIHR) 45% firm biorących udział w badaniu wciąż koncentruje się na automatyzacji procesów HR (planowanie i rozliczanie czasu pracy w chmurze, zarządzanie umowami z pracownikami, przetwarzanie danych z CV, oceny okresowe, szkolenia, wynagrodzenia itp.)

Obecnie działy HR pracują nad zwinnymi, zorientowanymi zespołowo organizacjami, niektóre nawet walczą o turkus ale wciąż jesteśmy zbyt zajęci. Zamiast popracować nad koncentracją, przeciwdziałać wypaleniu i wzmacniać zaangażowanie, działy HR ślęczą nad mailami i powiadomieniami z wszystkich obecnych w firmie systemów HR.

Bersin definiuje pierwsze wyzwanie i moim zdaniem jedyne, spaja ono kolejne 9 punktów:

Czy potrafimy stworzyć oprogramowanie dla HR, które zwiększy naszą produktywność i pomoże zespołom pracować wydajniej? #wyzwanieHR2018

2) Chmurowe rozwiązania HRMS i HCM, ale nie jako priorytet

Od pięciu lat Deloitte obserwuje masowy zalew rynku rozwiązaniami HR w chmurze. W raporcie wymieniani są więksi i mniejsi dostawcy. Z naszego podwórka też moglibyśmy zebrać ciekawą listę dostawców, żeby nie było lokowania produktów w treści (w raporcie jest ich sporo), to proszę o wpisanie ich w komentarzu. Pytanie już nie jest „czy” idziesz w stronę chmurowych rozwiązań, tylko „kiedy” i „jakie” wybrać.

Pomimo silnego marketingu ze strony dostawców HCM, firmy długo podejmują decyzję na temat wyboru rozwiązania do obsługi HR, koncentrując się na technologii i debacie czy ma to być rozwiązanie w chmurze czy nie. Ważniejsze niż technologia jednak jest to, czy rozwiązanie posiada narzędzia usprawniające dylemat poruszony w punkcie pierwszym – czy podnosi produktywność zespołów.

W raporcie Deloitte brakuje rozwiązań „made in Poland”, które wesprą codzienne działania zespołów. Jeżeli już takie istnieją, proszę podziel się w komentarzu. O rozwiązaniach wykorzystywanych w firmach objętych badaniem przeczytaj w raporcie.

3) Ciągłe zarządzanie wydajnością

Bersin obala mit przedstawiony w książce „Krzywa dzwonowa” („Bell Curve” Richard J. Herrnstein i Charles Murray) i zachęca do ciągłego podnoszenia wydajności. „Ciągłe zarządzanie wydajnością jest możliwe, działa i może przekształcić twoją firmę. Nie mówimy o rezygnacji z ocen, raczej mówimy o budowaniu nowego, stałego procesu ustalania celów, coachingu, oceny i informacji zwrotnych” – pisze w komentarzu do raportu Josh Bersin

W raporcie jednak nie ma wymienionego narzędzia, które w całości uporałoby się z tym problemem, jest kilku dostawców, którzy w mniejszym stopniu swoimi rozwiązaniami uporali się z tematem wydajności w zakresie zarządzania projektami, pracy grupowej, komunikacji, oceny efektywności. Tak więc stoimy przed kolejnym wyzwaniem stworzenia takiego narzędzia, lub zestawu narzędzi, które będą wyznaczać kierunek oprogramowania HCM przyszłości.

4) Narzędzia opinii, zaangażowania i narzędzi analitycznych

Jeszcze kilka lat temu rynek badań zaangażowania był solidnym, ale sennym miejscem. Dziś stał się dynamicznym światem systemów ankiet w czasie rzeczywistym, oprogramowania do analizy sentymentów, narzędzi do analizy sieci organizacyjnej, które w automatycznie zwracają się do twoich pracowników o informacje zwrotne, aby umożliwić Ci coaching w czasie rzeczywistym.

Raport pokazuje, że budowanie otwartego na opinie pracowników miejsca pracy dostrzegli wszyscy dostawcy rozwiązań od dedykowanych narzędzi IT, po dużych dostawców ERP.

Wykorzystanie danych zebranych z ankiet do analizy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, może pomóc w określeniu obszarów, które pozwolą nam zwiększyć efektywność naszej pracy.

5) Szkolenia firmowe wymyślone na nowo

Wykorzystanie najnowszych technologii VR, micro-szkoleń, zmodernizowane i mobilne platformy LMS podpowiadające ścieżkę rozwoju to już rzeczywistość, która będzie jeszcze sprytniejsza w dostarczaniu nam odpowiedniej wiedzy, w odpowiednim czasie, z inteligentnym systemem powtórek. Dostosowane do naszego cyklu dobowego i naturalnych predyspozycji, by jeszcze bardziej rozwijać, zajmując mniej cennego czasu.

6) Rynek rekrutacyjny kwitnie dzięki innowacjom

Rynek rekrutacji jest największym rynkiem HR. Firmy corocznie wydają miliardy na rekrutację i toczą wojny o pracownika budując swój wizerunek, by zdobyć jak najlepszych kandydatów, zwłaszcza na strategiczne stanowiska. Rekrutacja dużej ilości osób (m.in. do obsługi klienta, sprzątania, operatorów, budowlańców, pracowników wszelakich usług, służby zdrowia czy handlu detalicznego) jest już zautomatyzowana przez narzędzia chmurowe wyposażone w chatboty ze sztuczną inteligencją i inne nowe narzędzia.

Bersin uczula, żeby pamiętać o tym, że staromodny „opis zawodu” naprawdę podąża drogą dinozaurów. Coraz więcej miejsc pracy jest „hybrydowych” i szybko się zmienia zakres obowiązków, więc nowy świat narzędzi musi pomóc nam znaleźć ludzi z odpowiednimi umiejętnościami a przede wszystkim umiejętnościami uczenia się, a nie tylko zdolnościami technicznymi czy poznawczymi. Różnorodność jest teraz kluczową częścią rekrutacji dzięki nowym technologią, jest to o wiele prostsze. Przeszukanie dużej ilości danych by znaleźć odpowiedniego kandydata, który w tradycyjnym procesie rekrutacji zostałby odrzucony, dzięki połączeniu narzędzi do skanowania dokumentów aplikacyjnych, obecności w sieciach zawodowych i społecznych pomaga odnaleźć perełki.

7) Rynek dobrego samopoczucia

Potrzebujemy nie tylko narzędzi zwiększających produktywność i zmniejszających przeciążenia poznawcze, ale potrzebujemy także „kopa” i danych, które pomogą nam ćwiczyć, zachować uważność i nauczyć się spać i jeść lepiej. W raporcie Deloitte opisuje najbardziej innowacyjne nowe rozwiązania na rynku. Bersin wskazuje też na łatwość użycia tych narzędzi, zwłaszcza u młodszych pracowników, oraz znaczną poprawę zaangażowania, zdrowia i dobrego poczucia w pracy.

Narzędzia mierzące samopoczucie w pracy, identyfikujące obszary stresogenne, będą ograniczać syndrom „wypalenia”, i pozwolą się skupić na „ludzkiej wydajności”. Działy HR będą się skupiać na zarządzaniu energią, a nie czasem swoich pracowników. Analiza tych danych może pomóc nam indywidualnie w pokonywaniu naszych słabości i barier w pracy. Wymaga jednak transparentności i otwartości po obu stronach: pracownika i pracodawcy. By zebrane dane służyły rozwojowi, bez naruszania godności.

8) Analityka

Deloitte chce zbudować model analizy danych o pracownikach, by pokazać, jak duży skok wykonały firmy od „bawienia się modelami” do firm „poważnie inwestujących w infrastrukturę analityczną”, do zbierania i analizy danych o swoich pracownikach. Dane dotyczące pracowników (i wszystkie ich aspekty) są tak samo ważne lub ważniejsze niż dane klientów, ponieważ zawierają tajemnicę lepszego zarządzania firmą. Rynek jest bogaty we wbudowane rozwiązania (prawie każdy dostawca HCM ma moduł analityczny w oferowanym rozwiązaniu, wiele z silnikami predykcji), a wszyscy nowi dostawcy zaczynają stosować sztuczną inteligencję. Łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej stworzyć kokpit decyzyjny na poziomie menedżera, który pomoże Twoim zespołom zrozumieć, co mogą zrobić, aby praca była lepsza. Możemy teraz spojrzeć na podstawowe dane z obecnych systemów HRMS (przepływ pracowników, ocena wydajności), dane dotyczące relacji (co wiesz, z kim spędzasz czas, których zespołów jesteś częścią), dane dotyczące zdrowia (aktywność, lokalizacja, energia, samopoczucie) i inne (opinie, nastrój i poczucie przynależności). Wszystkie te dane wpadają do systemów w działach HR, które zmagają się z kwestiami etyki, prywatności i coraz bardziej zastanawiają się co można analizować i w jakim zakresie. Bersin widzi w „People Analytics” podstawę sukcesu działów HR przyszłości i dość obszernie opisuje kierunki w jakich zmierzają badane w raporcie firmy i dostawcy.

9) Inteligentne narzędzia samoobsługowe

Tworzenie aplikacji za pomocą gotowych modułów bez wiedzy programistycznej, pozwala działom HR budować szybkie rozwiązania na bieżące potrzeby firmy. Nie ma już potrzeby czekania na budżet, budowania skomplikowanych koncepcji, angażowania zewnętrznych firm programistycznych. Zbudowanie aplikacji do obsługi procesów biznesowych jest w zasięgu ręki działu HR. A zapotrzebowanie na inteligentne narzędzia samoobsługowe rośnie. Dostawcy prześcigają się w pomysłach: istnieją już narzędzia, które pozwalają głosowo odpytać „ile zostało mi dni urlopu?” i zabawne programiki, które uprzyjemniają raportowanie wydatków z podróży służbowej. Zbieranie danych nigdy wcześniej nie było tak łatwe i w dodatku ma być zabawne i przyjemne 😉

10) Innowacyjna

Temat, który nie przestanie być modny. Trzeba traktować go jako wyzwanie, przez długi czas HR czekało, aż technologia sprosta wyzwaniom i potrzebom, teraz już same działy HR nauczyły się, jakie rozwiązania wybrać, jak je obsłużyć, a nawet tworzą technologię, a ich ilość dostarczana do innych działów, może wprowadzać spore zakłócenia w organizacji. Zmiana – HR inicjuje ich coraz więcej, porusza się coraz szybciej, motywując inne działy by się zmieniały.. . Zmiana jest wyzwaniem samym w sobie nie tylko w HR.

Zapraszam do przeczytania całego raportu. Sporo przykładów, zestawień firm, wykresów, grafik (które celowo nie wprowadzałem, by nie odciągały od merytoryki).

http://marketing.bersin.com/HR-Technology-Disruptions-Report-Reg.html

W artykule wykorzystałem swobodne tłumaczenie wprowadzenia do raportu napisanego przez Josha Bersina w artykule: https://www.linkedin.com/pulse/hr-technology-market-disruptions-10-top-trends-2018-josh-bersin/

Zachęcam do komentowania i podawania polskich przykładów narzędzi, które spełniają co najmniej jeden z powyższych punktów.

Można to również zrobić za pośrednictwem serwisu linkedin

#Produktywność #WyzwanieHR2018


Podobne artykuły: Inkluzja po polsku, kilka słów o różnorodności i podnoszeniu produktywności

, , , ,

Comments (2)

Leave a Reply