30 stycznia 2024 Marcin Orocz

Humor w pracy

Łagodzący napięcia, budujący relacje i zwiększający efektywność

poczucie humoru w biznesie

Humor jest nieodłączną częścią ludzkiego życia. Jest on sposobem na wyrażanie siebie, rozładowanie napięć i budowanie relacji z innymi. Nie inaczej jest w miejscu pracy. Bycie zabawnym ma pozytywny wpływ na wiele aspektów pracy zespołowej, komunikacji i atmosfery w miejscu pracy.

Poczucie humoru wiąże się też z empatią o czym pisałem we wcześniejszych wpisach, bibliografia i więcej inspiracji, linki do artykułów poniżej.

Pisanie na blogu o poczuciu humoru podczas prowadzenia projektu, to nie najprostsze zadanie, które dostałem. Używam tej techniki umiejętnie, gdy czuję, że atmosfera zgęstniała, gdy za chwilę ktoś skoczy sobie do gardła. Albo zachowanie co niektórych osób jest tak żałosne, że nie chce się już dalej brnąć.

Frustracje, oczekiwania, niespełnione ambicje, kij w …..

Jesteś tylko człowiekiem, potrzebujesz żeby ktoś z Ciebie spuścił powietrze tych wszystkich napięć, tego samego oczekują Twoi współpracownicy. Daj sobie liderze czasem na luz, zażartuj z siebie, pokaż innym, że jesteś fajtłapom, że jesteś ludzki, że popełniasz błędy i masz dystans.

Bezpieczna środowisko pracy, to takie które może sobie pozwolić na błędy, na ryzyko, a to daje potencjał do kreatywności, innowacji, optymalizacji, zwiększania efektywności. Poczucie bezpieczeństwa, do tego stopnia, że można rzucić żartem i dać innym powód do uśmiechu, radość do działania i żeby się chciało chcieć.

Jak humor może łagodzić napięcia i budować relacje?

Humor bez wątpienia jest skutecznym sposobem na łagodzenie napięć i budowanie relacji w zespole. Stosując go w swoich wypowiedziach możesz pomóc w stworzeniu pozytywnego i odprężonego klimatu w pracy, co z kolei może pomóc zmniejszyć stres i napięcia w zespole. Dystans do siebie i zespół, który rozumie moje poczucie humoru, pozwala wyrażać emocje, które w innym wypadku mogłyby być tłumione, pomagając członkom zespołu lepiej zrozumieć się nawzajem i budować zaufanie. Dobry żart może być wykorzystany do rozluźnienia atmosfery i ułatwienia znalezienia rozwiązania, ponieważ wzbudzenie radości u innych uruchomienie domina dowcipów, zwiększa dopływ hormonów szczęścia, pobudza tym samym pracę mózgu i jeżeli pracujemy w bezpiecznym środowisku (a jeżeli sobie możemy pozwolić w pracy na żarty, to z pewnością tak jest), mamy duże podstawy do tego, by powstała iskra innowacji.

Poczucie humoru dobrze amortyzuje życiowe wstrząsy – Phil Bosmans

Poczucie humoru to jak amortyzator w samochodzie – pomaga przetrwać nierówności i dziury na drodze życia. Czasami śmiech to najlepszy sposób, aby sobie poradzić z trudnościami i zachować pozytywne nastawienie, nawet w obliczu wyzwań.

Humoru w pracy

 • Krótkie dowcipy lub anegdoty mogą pomóc rozładować napięcia przed trudnym zadaniem.
 • Autoironia może pomóc członkom zespołu poczuć się swobodnie i zmniejszyć napięcie związane z błędami.
 • Zabawy i gry zespołowe pomagają lepiej się poznać i zbudować relacje.

Badawcze dowody na wpływ humoru na pracę zespołową

Badania naukowe potwierdzają pozytywny wpływ humoru na pracę zespołową. Na przykład, badanie przeprowadzone na University of California w Berkeley wykazało, że zespoły w których skład wchodziły osoby o silnym poczuciu humoru były bardziej wydajne i kreatywne niż zespoły bez takich osób. Inne badanie, przeprowadzone na Australian National University, wykazało, że humor może zmniejszyć agresję w miejscu pracy i zwiększyć efektywność. Osoby otwarte na żarty mają wyższą kreatywność, są bardziej skłonne do podejmowanie decyzji. Antropologiczne badania wykazały, że śmiech pojawił się w grupie bliskich osób będących w bezpiecznym miejscu i tak nasz organizm to odbiera. Wchodząc na scenę, będąc przed trudnym egzaminem, przed spotkaniem z szefem czy przemową do zespołu, warto się do siebie uśmiechnąć, tak „od ucha, do ucha” po to by nasz mózg dostał sygnał, jest bezpiecznie, nie ma się co stresować.

Rola humoru w budowaniu zaufania i tworzeniu pozytywnej atmosfery

Pozytywna atmosfera w miejscu pracy jest korzystna dla wszystkich pracowników. Może zwiększyć motywację, produktywność i zadowolenie z pracy. Pomaga też w stworzeniu takiej atmosfery, sprawiając, że będzie ona bardziej przyjemna i satysfakcjonująca. Dowiedz się jaki rodzaj humoru lubią Twoi współpracownicy, zauważ na jakie kwestie są wrażliwi, co ich rozbawia a co wprowadza w zażenowanie. Świadomie i z szacunkiem do innych używaj żartów. Jeżeli jesteś w obcym środowisku, warto stosować autoironie i wplatać w wypowiedzi żarty w pierwszej osobie. Zwykle osoby które mają podobne poczucie humoru dołączą się do opowiadania dowcipów, a te które nie życzą sobie tego typu żartów powiedzą o tym głośno i warto to zapamiętać. A jeżeli lubisz ryzyko zachęcić do opowiedzenia żartu taką osobę, by poznać z czego lubi się śmiać.

Lider projektu i poczucie humoru

Liderzy projektów mogą używać humoru na wiele różnych sposobów, przede wszystkim by zwiększyć zaangażowanie zespołu i poprawić morale.

W sytuacjach stresujących lub trudnych

 • Lider zespołu może opowiadać dowcip lub anegdotę na początku spotkania, aby rozluźnić atmosferę i przygotować zespół na dyskusję.
 • Pracownik może żartować na swój własny temat, aby zmniejszyć napięcie związane z błędem, który popełnił.
 • Zespół może organizować imprezy integracyjne lub zabawy, które pomogą pracownikom rozładować stres i poznać lepiej siebie.

W sytuacjach konfliktowych

 • Lider zespołu może żartować na temat sytuacji, aby złagodzić napięcie i sprawić, aby uczestnicy konfliktu spojrzeli na niego z dystansu.
 • Pracownicy mogą wykorzystać humor, aby przełamać lody i rozpocząć rozmowę z osobą, z którą mają konflikt.
 • Zespół może zorganizować warsztaty z zarządzania konfliktami, które uwzględniają rolę humoru w rozwiązywaniu konfliktów.

W sytuacjach rutynowych lub powtarzalnych

 • Pracownik może opowiadać dowcip lub anegdotę, aby urozmaicić spotkanie lub rozmowę.
 • Zespół może organizować konkursy lub gry, które pomogą pracownikom się zrelaksować i odpocząć od rutyny.
 • Firma może stworzyć wewnętrzny newsletter lub blog, który będzie zawierał humorystyczne artykuły, memy lub żarty.

W sytuacjach kreatywnych

 • Lider zespołu może zachęcać pracowników do korzystania z humoru w swoich pomysłach i rozwiązaniach.
 • Firma może organizować konkursy na najzabawniejszy pomysł lub rozwiązanie.
 • Zespół może tworzyć humorystyczne filmy lub prezentacje, aby przedstawić swoje pomysły.

Ostrzeżenia dotyczące nadużywania humoru lub używania niewłaściwego humoru

Humor może być potężnym narzędziem, ale ważne jest, aby używać go z umiarem. Nadużywanie humoru może zostać odebrane jako nieprofesjonalne lub nieprzyjemne. Ponadto, ważne jest, aby używać humoru w sposób odpowiedni dla sytuacji i kultury organizacyjnej. Żart, który jest obraźliwy lub dyskryminujący, może być szkodliwy dla zespołu i środowiska pracy, i umniejsza pozycji lidera. Należy również uwzględnić różnorodność kulturową i unikać dowcipów, które mogą być źle odbierane przez członków zespołu z różnych środowisk.

Podsumowanie

Humor może być cennym narzędziem w miejscu pracy. Może pomóc w łagodzeniu napięć, budowaniu relacji, zwiększaniu efektywności i tworzeniu pozytywnej atmosfery. Pracodawcy i pracownicy powinni być świadomi potencjału humoru i jak najlepiej go wykorzystać.

Ps. Zdjęcie pochodzi z konferencji BPMS 2024, na zdjęciu jako prowadzący konferencję, rozśmieszam prelegentkę Gosię Ohme


Humor i empatia | Dlaczego empatia jest ważna w miejscu pracy | 5 języków miłości w biznesie


Bibiliografia:

 • „How a Little Humor Can Improve Your Work Life. Laughter and jokes can make us happier and more productive on the job” Jessica Lindsey (Barkley University 2019)
 • „The Humor Code: A Global Search for What Makes Things Funny” autorstwa Petera McGrawa i Joela Warnera
 • „Humor, Seriously: Why Humor Is a Secret Weapon in Business and Life” autorstwa Jennifer Aaker i Naomi Bagdonas
 • „Humor w pracy: jak wykorzystać go do zwiększenia produktywności, kreatywności i zadowolenia z pracy” autorstwa Barbary M. Larson
 • „The Power of Humor in the Workplace” na stronie Harvard Business Review
 • „How Humor Can Help You Be More Productive at Work” na stronie Forbes
 • „The Benefits of Using Humor in the Workplace” na stronie Psychology Today

, , ,